Round Plastic Bottles
- (1)
- (35)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (49)
- (1)
- (42)
- (72)
- (1)
- (1)
- (24)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (103)
- (2)
- (1)
- (58)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (11)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (17)
- (1)
- (4)
- (5)
- (108)
- (1)
- (1)
- (1)
- (70)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (21)
- (3)
- (11)
- (18)
- (1)
- (438)
- (84)
- (4)
- (8)
- (23)
- (1)
- (6)
- (4)
- (3)
- (74)
- (13)
- (7)
- (1)
- (6)
- (15)
- (74)
- (4)
- (15)
- (6)
- (1)
- (50)
- (66)
- (298)
- (45)
- (6)
- (6)
- (245)
- (7)
- (21)
- (34)
- (1)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (9)
- (21)
- (1)
- (2)
- (2)
- (7)
- (49)
- (6)
- (4)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (68)
- (7)
- (1)
- (1)
- (44)
- (1)
- (4)
- (59)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (79)
- (6)
- (15)
- (2)
- (3)
- (1)
- (79)
- (19)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (12)
- (56)
- (51)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (262)
- (44)
- (8)
- (208)
- (147)
Filtered Search Results
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Round Bottles without Cap
Ideal for general lab use with solids and powders. Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Round Bottles without Cap provide moisture barrier and are impact resistant.
BRANDTECH™ VITLAB™ VITgrip™ Laboratory Bottles
Easy to hold laboratory bottles with accurate graduations
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Shape | Slim-waisted |
| Closure Size | GL 45 |
| Color | Clear |
| Material | Polypropylene |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Laboratory Bottle |
| Mouth | Threaded |
| Closure Liner | Unlined |
| Graduated | Yes |
| Closure Color | red |
| Autoclavable | Autoclavable |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Round Bottles with PP SturdeeSeal™ PE Foam Lined Caps
For general lab use with solids and powders
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Cylinder Bottles — Without Caps
Wider opening provides added advantage
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Neck Finish | 38-400 |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
| Product Type | General Purpose Bottle |
| Mouth | Narrow, Threaded |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Graduated | No |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Natural HDPE Modern Round Bottles, With Black Phenolic PolyCone Caps
With side panels for label application
| Closure Size | 28-410 mm |
|---|---|
| Neck Finish | 28-410 |
| Color | Natural |
| Closure Liner | Polycone |
| Material | HDPE |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
Qorpak™ Natural Nylon/PE Barrier Bottles — Without Caps
Provides barrier to permeation of non-polar hydrocarbons solvents
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Conical Shoulders |
| Closure Size | 28-400 mm |
| Product Type | Boston Round Bottle |
| Mouth | Narrow, Threaded |
| Neck Finish | 28-400 |
| Color | Natural |
| Graduated | No |
| Material | Nylon,Polyethylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
Qorpak™ Natural LDPE Narrow Mouth Nasal Spray/Dropper Bottles with Caps
Nasal Spray Mist Bottles are made of squeezable, resilient LDPE and are supplied with the spray plug and overcap. They can also be used as dropper bottles. LDPE (low-density polyethylene) Boston Round style bottles make great a squeeze bottle or applicator bottle.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Product Type | Cylinder Bottle |
| Mouth | Narrow, Threaded |
| Color | Natural |
| Packaging | Bulk Pack |
| Graduated | No |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
Qorpak™ Natural HDPE Commercial Cylinder Bottles With White PP SturdeeSeal™ PE Foam Caps
Provide excellent moisture barrier
| Color | Natural |
|---|---|
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Round Bottles with White Polypropylene Unlined Caps
Ideal for general use with solids and powders
| Color | Natural |
|---|---|
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Color | White |
|---|---|
| Material | HDPE |
Qorpak™ Clear Heavyweight PET Packer Bottles
Offers glass like clarity. Qorpak™ Clear Heavyweight PET Packer Bottles are stress and impact resistant.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 92 mm |
| Diameter (English) | 3.6 in. |
| Shape | Round |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Capacity (English) | 4 oz. |
| Neck Finish | 38-400 |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 120 mL |
| Material | PETE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | General Purpose Bottle |
| Capacity | 4 oz., 120mL |
| Diameter (Metric) | 49 mm |
| Mouth | Wide, Threaded |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Graduated | No |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 1.9 in. |
Qorpak™ CurTec™ White Packo Containers, HDPE
For shipping and stocking valuable fine chemicals. Qorpak™ CurTec™ White Packo Containers provides high level of product protection and added value through quality, functionality, ease of use, and design.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Straight-sided |
| Product Type | Multipurpose Container |
| Diameter (Metric) | 119 mm |
| Mouth | Wide, Threaded |
| Color | White |
| Graduated | No |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | HACCP, ISO |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
Qorpak™ Natural LDPE Boston Round Bottles — With Black Phenolic PolyCone Caps
Ideal for liquid sample handling in squeezable bottle
| Color | Natural |
|---|---|
| Closure Liner | Polycone |
| Material | LDPE |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
Qorpak™ Clear PVC Cylinder Bottles with White Polypropylene SturdeeSeal™ PE Foam Lined Cap
For handling liquid samples. Qorpak™ Clear PVC Cylinder Bottles with White Polypropylene SturdeeSeal™ PE Foam Lined Cap are transparent and helps for easy visual identification of contents inside.
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Material | PVC |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |